sobota, 18 stycznia 2014

Modernizacja układu zapłonowego - CDI w silniku W2 175cc.. cz.1

   To usprawnienie musiało w końcu nastąpić a wyeliminowanie klasycznego przerywacza było tylko kwestią czasu... A więc troszkę czasu na rozeznanie po forach i stronach i zaczynamy działać. CDI jest to czysto teoretycznie zapłon bezstykowy i bezobsługowy. Elementy do zmiany to oryginalny przerywacz na impulsator oraz cewka wysokiego napięcia( opcjonalnie ). Oprócz tego wymagane jest zastosowanie modułu zapłonowego oraz lekka przeróbka prądnicy. W tym celu trzeba poświęcić na to odrobinę czasu i rozpocząć przerabianie od samego początku czyli od prądnicy.

1. Prądnica
 Ponieważ w motocyklu mam obecnie założoną nowiutką prądnice, której po prostu szkoda przerabiać ( może posłużyć w oryginalnej WSK ) postanowiłem na rzecz CDI wykorzystać inną, która służyła jako zapasowe części. Na początek zostały zdemontowane wszystkie elementy z płytki na której znajduje się przerywacz. Widziałem już kilka wariantów mocowania impulsatora lecz postanowiłem zamocować go do tej samej płytki, do której mocowany jest przerywacz co da mi możliwość regulacji zapłonu o jakieś ok. 10 stopni. Znacznik 
 Drugi etap to zlokalizowanie w prądnicy cewek ładowania ponieważ jedna z nich będzie właśnie wykorzystana do zasilania modułu zapłonowego. Cewka została zdemontowana z prądnicy, uzwojenie rozwinięte a korpus cewki zawieziony do zakładu w celu nawinięcia drutem 0.2mm podwójnie emaliowanym.
 Impulsator został już zamówiony a cewka na dniach będzie do odbioru.


2. Moduł zapłonowy
  Moduł to kolejny wymagany element układu CDI. Najpopularniejsze wśród użytkowników WSK są uniwersalne moduły zapłonowe 2t znane z chińskich skuterów. W moim układzie będzie zastosowany moduł wykonany ręcznie rozbudowany o przyspieszacz tranzystorowy. Miałem okazje przetestowania oryginalnej WSK m21w2 z zapłonem CDI z dwoma różnymi modułami ( uniwersalny oraz ręcznie wykonany z przyspieszaczem ). Według mnie silnik na domowym module wkręca się lepiej na obroty oraz podczas przyspieszania na wyższych obrotach zauważalna była poprawa. Moduł jest już w trakcie budowy, będzie gotów niebawem. Aktualnie czekam na przesyłkę z impulsatorem i cewka wysokiego napięcia oraz na przewiniętą cewkę do zasilania modułu. Sam moduł do dokończenia i testów w m21w2.

1 komentarz:

  1. Dzień Dobry, mógłby Pan przesłać schemat płytki z przyspieszaczem?

    OdpowiedzUsuń